لیست مطالب

 • داروی تایید شده FDA به نام Abemaciclib برای سرطان سینه پیشرفته یا متاستاتیک

  دارویAbemacilib  در 28 سپتامبر 2017 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان زنان مبتلا به فرم پیشرفته سرطان سینه یا فرم متاستاتیک ازنوع HR مثبت و HER2 منفی تایید شده است. این دارو با مهار کینازهای سلولی از پیشرفت چرخه سلولی و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و می تواند به صورت مستقل و یا در ترکیب با مهارکننده های استروژن به کار رود.

 • آزمایش جدید EGFR (کوباس) بر روی نمونه خون برای پایش درمان سرطان ریه

  مهار کننده های تیروزین کیناز مثل داروهای erlotinib و gefitinib، رسپتور فاکتور رشد اپیدرمال ( (EGFR را مورد هدف قرار داده و به عنوان داروهای ضد سرطان در بیماران مبتلا به سرطان ریه  ( non-small cell lung cancer -NSCLC) به کار می روند. موتاسیون در محل اتصال ATP در گیرنده EGFR، میزان اتصال بازدارنده تیروزین کیناز (TKI) را با مصرف ATP بالا برده و باعث حساسیت و پاسخ دهی به این داروها می شود.

 • سندروم های سرطان خانوادگی

  سرطان یک بیماری رایج است، بنابراین خیلی عجیب نیست که در بسیاری از خانواده­ ها حداقل چند عضو مبتلا به سرطان، وجود داشته باشد. گاهی اوقات به نظر می­ رسد که در برخی خانواده­ ها، نوع خاصی از سرطان­ ها شایع باشند. در برخی موارد، دلیل این موضوع این است که افراد یک خانواده در یک سری رفتارها یا مواجه شدن با برخی عوامل (مانند سیگار کشیدن) افزایش دهنده خطر ابتلا به سرطان مشترک هستند. عوامل دیگری مانند چاقی که در برخی خانواده­ ها ارثی می­ باشد و افراد زیادی را در آن خانواده درگیر می­ کند نیز ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود.

 • نقش تلومر و تلومراز در سرطان

  تلومرهـا در طـول زندگـی بـه صـورت مداوم و با هر تقسـیم سـلولی کوتاه می شـوند. ویژگی مهم بدخیمـی های پیشـرفته، توانایی آن ها درتقسـیمات مداوم سـلولی می باشـد که تقریبـا این امر با پایـداری طـول تلومر آن ها از طریق فعال سـازی مجـدد آنزیم تلومراز همراه اسـت. کوتاهی طول تلومر و سـرکوب آنزیم تلومراز در انسـان بصورت طبیعی در سـلول های سـوماتیک رخ می دهد و ایـن امـر خـود به عنوان یک مکانیسـم ضدتوموری شـناخته می شـود.

   

   

 • ژنتیک سرطان ریه

  سرطان ریه بیماری است که ناشی از تکثیر کنترل نشده و رشد سلول­ها در بافت ریه است و در اثر تغییر در ژن­های مشخصی در بدن ایجاد می­شود. در برخی از موارد، این جهش­های ژنی ممکن است از یکی از افراد خانواده که به این بیماری مبتلا است، به ارث برسد. هرچند در بیشتر بیماران مبتلا به سرطان ریه، جهش ژنتیکی در اثر مواجهه با عوامل سرطان زای محیطی، ایجاد می­شود. در ادامه، دو مورد از رایج­ترین  ژن­هایی که جهش در آن­ها با سرطان ریه مرتبط هستند ( شامل EGFR و KRAS) توضیح داده می­شود. علاوه براین، چند ژن دیگر که آن­ها نیز احتمالا در این مسیر نقش دارند، معرفی می­شوند.

 • تشخیص مولکولی سرطان ریه

  سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. در سال 2016، تعداد موارد جدید ابتلا به این سرطان 224390 مورد و 158080 مورد مرگ ناشی از این سرطان در آمریکا تخمین زده شده است. معمولا تصمیم گیری در مورد شیوه­ی درمان برای این سرطان براساس ویژگی های بافت شناسی تومورانجام می شود. شیمی درمانی بر اساس پلاتین هنوز هم سنگ بنای درمان این سرطان است. با این حال، نرخ بقا کم است، بنابراین درمانهای جدید و راهکارهای مراقبتی نوینی مورد نیاز هستند.

 • سرطان ریه ی سلول کوچک چیست؟

  سرطان ریه زمانی آغاز می­شود که سلول­های ریوی غیرطبیعی شده و شروع به رشد خارج از کنترل می کنند. هنگامی­ که سلول­های سرطانی بیشتری ایجاد شدند، می­توانند به صورت یک تومور درآیند و به دیگر نقاط بدن پخش شوند.

 • سندروم PJ) Peutz-Jegher) چیست؟

  سندروم(PJ)   Peutz-Jegher یک بیماری وراثتی است که افراد را در معرض خطر افزایش یافته برای ایجاد پولیپ­های هامارتوماتوز در دستگاه گوارش و همچنین بروز سرطان­های پستان، روده­ ی بزرگ و راست روده، پانکراس، شکم، بیضه ­ها، تخمدان، ریه، دهانه­ ی رحم و دیگر انواع سرطان قرار می­دهد.

 • تست تشخیص کروموزوم فیلادلفیا (BCR-ABL1 fusion tests)

  تست­های  BCR-ABL1 fusion به بررسی و شناسایی کروموزوم فیلادلفیا و توالی ژن BCR-ABL1 می­پردازد. نام­های دیگراین تست Philadelphia Chromosome, bcr-abl Oncogene, BCR/ABL  است.  

  این تست سه حالت دارد:

  1. MBCR (Quantitative - Qualitative) / t(9:22)p210/ BCR-ABL
  2. mBCR (Quantitative - Qualitative) / t(9:22)p190/ BCR-ABL
  3. μBCR (Quantitative - Qualitative) / t(9:22)p230/ BCR-ABL

   

 • تست شناسایی جهش ABL کیناز

  ببیشتر مبتلایان به سرطان خون CML  دچار جهش (تغییر) ژنتیکی موسوم به کروموزوم فیلادلفیا هستند. این کروموزوم موجب ساخته شدن آنزیمی به نام تیروزین کیناز در مغز استخوان می شود که این آنزیم به نوبه خود موجب تبدیل تعداد بسیار زیادی سلول بنیادی به گلبول های سفید می شود. داروهای مهارکننده تیروزین کیناز برای این بیماران وجود دارد ولی حضور جهش در این کروموزوم باعث مقاومت دارویی می شود.نام های دیگر این بیماری شامل : 

  BCR/ABL1, Tyrosine Kinase Inhibitor Resistance

  ABL Kinase Mutation (TKI resistance or imatinib resistance) 

 • تست های ژنتیکی پیش بینی کننده ی سرطان

  بطور معمول سرطان یک بیماری ژنتیکی نمی باشد، اما در برخی موارد مانند سرطان سینه ، تخمدان، روده ی بزرگ و پروستات می تواند تحت تأثیر ژن ها در میان نسل های پی در پی ایجاد شود.در حالت عادی ژن های خاصی بر علیه ایجاد سرطان فعالیت می کنند و آسیب های DNA را در داخل سلول تصحیح می کنند.

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 2 بعد از ظهر

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس : 2-36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647