دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

آیا زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

| تعداد بازدید : 5036

خانمهایی که دارای سابقه زگیل تناسلی (Genital Warts) هستند و یا اینکه همسران آنها دارای زگیل تناسلی می باشند، نگران از این هستند که نکند موقع حاملگی فرزندان آنها آسیب ببیند. اگر شما مبتلا به زگیل تناسلی بوده اید، قبل از حامله شدن به پزشک خود اطلاع دهید .اگر برای زگیلهای تناسلی با پزشک متخصص قرار ملاقات دارید، قبل از موعد پرسشهای خود را یادداشت کنید تا از پزشک خود در مورد آنها سئوال نمائید:

آیا زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

 

اگر برای زگیلهای تناسلی با پزشک متخصص قرار ملاقات دارید، قبل از موعد پرسشهای خود را یادداشت کنید تا از پزشک خود در مورد آنها سئوال نمائید:


1. آیا واقعاً من دارای زگیل تناسلی هستم؟
2. آیا علل دیگری نیز به غیر از زگیلهای تناسلی برای علائم من وجود دارند؟
3. چه آزمایشاتی را شما توصیه می کنید؟
4. آیا لازم است من از نظر وجود سایر عفونتهای مقاربتی نیز تست شوم؟
5. آیا شما توصیه به درمان دارید، اگر بلی چه نوع درمانی؟
6. چه مدت پس از شروع درمان من می توانم انتظار بهبودی داشته باشم؟
7. آیا من مسری هستم؟ چگونه می توانم خطر انتقال عفونت به دیگران را کاهش دهم؟
8. آیا شریک جنسی من نیز نیاز به تست از نظر این بیماری دارد؟
9. کی می توانم رابطه جنسی خود را از سر بگیرم؟
10. چقدر احتمال دارد که من در آینده مجدداً مبتلا به زگیلهای تناسلی شوم؟
11. آیا من در معرض عوارض زگیلهای تناسلی (مثل سرطان، خونریزی، احتباس ادراری، و غیره) هستم؟
12. هر چند وقت یکبار لازم است من از نظر مراقبتهای پزشکی زگیلهای تناسلی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنم؟


پزشک ممکن است سئوالات زیر را از شما بکند، بنابراین جهت پاسخ به آنها خود را آماده کنید:
1. علائم شما کدامها هستند؟
2. علائم از کی شروع شده‌اند؟
3. شدت علائم خود را چگونه برآورد می کنید؟
4. آیا شما در روابط جنسی از رفتارهای پرخطر پرهیز می کنید؟ اگر بله، از کی، از همان شروع روابط جنسی؟
5. آیا شما اخیراً با فرد جدیدی رابطه جنسی داشته‌اید؟
6. آیا شریک جنسی شما از نظر عفونتهای مقاربتی آزمایش شده‌است؟
7. آیا شما واکسن ویروس پاپیلوم انسانی زده‌اید؟ کی؟
8. آیا شما حامله هستید و یا می خواهید در آینده حامله شوید؟در رابطه با حاملگی (Pregnancy) و زگیل تناسلی خانمها به سه دسته عمده تقسیم می شوند


1. خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی ندارند و می خواهند حامله شوند:

بعضی خانمها در سابقه زگیل قابل رویت در ناحیه تناسلی نداشته اند ولی می دانیم که در افراد مبتلا به ویروس HPV (زگیل تناسلی) فقط در 5-1 درصد موارد زگیل در ناحیه تناسلی ایجاد می شود، بنابراین ممکن است یک خانمی آلوده به ویروس HPV باشد ولی زگیل نداشته باشد. بعضی خانمها بنا به دلایلی (مثلا شوهرشان دارای زگیل تناسلی بوده است) مشکوک هستند که نکند آنها هم مبتلا باشند. اگر خانمی بطور دوره ای آزمایش پاپ اسمیر انجام می دهد، هر گونه تغییر که مشکوک به ابتلا به ویروس HPV باشد، پزشک معالج آزمایشات تکمیلی را درخواست خواهد کرد. اگر خانمی حامله (Pregnant) باشد، در اولین ویزیت، پزشک آزمایش پاپ اسمیر انجام می دهد، اگر غیر طبیعی بود باز آزمایشات تکمیلی را درخواست خواهد کرد. برای آزمایش HPV پزشک سلولهائی از دهانه رحم را جمع آوری و به آزمایشگاه می فرستد. باید به آزمایشگاه نوشته شود که چه آزمایشی مد نظر است چون آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص ویروس HPV متفاوت از آزمایش پاپ اسمیر معمولی است.


2. خانمایی  که سابقه ابتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) را دارند و اکنون می خواهند حامله (Pregnancy) شوند:

بیمار باید مسئله را با پزشک معالج درمیان بگذارد. اگر سابقه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته است باز باید به پزشک بگوید. پزشک این بیماران را از نزدیک تحت نظر می گیرد چون ممکن است تغییرات سلولی در دوران حاملگی بدتر شوند.


3. خانمهای حامله که سابقه ابتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) دارند:

اینکه زگیل تناسلی سبب سقط، زایمان زودرس و یا سایر اختلالات در دوران حاملگی شود، هنوز به اثبات نرسیده است. خطر انتقال ویروس به بچه هست، ولی این خطر خیلی اندک است. اگر خانمی دارای نوع خطرناک ویروس باشد که عامل ایجاد سرطان دهانه رحم است، در طول دوران حاملگی (Pregnancy) از نظر تغییرات در سلولهای دهانه رحم از نزدیک تحت نظر پزشک خواهد بود. در بعضی از خانمها (خانمهائیکه دارای نوع خطرناک ویروس HPV هستند) تغییرات غیر طبیعی در سلولهای دهانه رحم در طول حاملگی تشدید می شوند. پزشک معمولاً درمان را به تأخیر می اندازد، چون ممکن است سبب زایمان زودرس شود. اگر خانم حامله ای (Pregnant Women) داری زگیل تناسلی است، باید از نظر بزرگ شدن این زگیلها تحت نظر باشد. تغییرات هورمونی در دوران حاملگی می تواند سبب بزرگ شدن و افزایش تعداد زگیلها شود. بعضی وقتها این زگیلها شروع به خونریزی می کنند. معمولاً درمان تا بعد از زایمان به تأخیر می افتد، ولی اگر اندازه زگیلها بقدری بزرگ باشند که سبب انسداد واژن گردند، بایستی آنها را قبل از زایمان خارج ساخت.


زگیل تناسلی و زایمان 
خطر انتقال ویروس HPV به نوزاد در حین زایمان (Delivery) خیلی اندک است. اگر حتی ویروس وارد بدن نوزاد شود، بدن نوزاد معمولاً ویروس را دفع خواهد کرد. در بسیاری از موارد نوزادانی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) بدنیا می آیند، دارای عوارض مربوط به زگیل تناسلی نیستند. خیلی بندرت نوزاد مبتلا به زگیل در ناحیه حلق می شود. این حالت خطرناک است و به آن زگیل تنفسی گفته می شود و سبب انسداد راههای هوائی نوزاد می شود و معمولاً برای درمان آن نیاز به بارها لیزر درمانی است. هنوز بر سر اینکه اینگونه مادران بجای زایمان طبیعی (Delivery) سزارین (Cesarean Section) شوند، توافق همگانی وجود ندارد، ولی عده ای از پزشکان معتقد هستند که برای جلوگیری از تماس نوزاد با زگیلهای ناحیه تناسلی بهتر است اینگونه مادران سزارین شوند.    


موارد بسیار مهم
ضایعات زگیل مانند منشاء پخش ویروس هستند بنابراین باید همه آنها به یک روش مطمئن از بین برده شوند. ضایعاتی که در سطح پوست اندازه متناسب دارند، قابل رویت هستند ولی زگیلهای با خصوصیات زیر نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل رویت نخواهند بود:
•  زگیل بسیار ریز باشد که جهت رویت آن نیاز به بزرگنمائی است.
•  زگیل هم در مرد و هم در زن داخل مجرای ادرار باشد.
•  زگیل در داخل واژن باشد.
•  زگیل در محل ورودی مقعد باشد.
•  زگیل در چین و چروک کشاله ران و چینهای پوستی باشد.
•  وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان و داخل دهان در فردیکه رابطه جنسی دهانی داشته است.


نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647