دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

روش های تشخیص و انتقال HPV

| تعداد بازدید : 13727

عفونت با ویروس HPV تناسلی (ویروس زگیل تناسلی) بسیار رایج است. حداقل نیمی از کسانی که فعالیت جنسی دارند در بخشی از زندگی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند. با این حال، بسیاری از افراد از ابتلای خود خبر نداشته و هیچگونه نشانه‌ای هم ندارند.اینکه ویروس علامتی را بروز دهد یا خیر به نوع ویروس HPV عامل عفونت بستگی دارد. بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد. برخی انواع HPV موجب زگیل‌های تناسلی می‌شوند، اما برخی از این زگیل‌ها  همیشه قابل رویت نیستند.

روش های تشخیص و انتقال HPV

 

ویروس پاپیلوم انسانی   (HPV) Human papiloma viruse


بیش از200 نوعHPV متفاوت وجود دارد که اکثر آنها بی خطرند اما  بیش از 40 نوع آنها می توانند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده کنند و در اکثر موارد عفونت ویروسی به خودی خود رفع می شود اما در برخی زنان انواع خاصی ازHPV در طی زمان می توانند باعث تغییرات سلولی و نهایتاً سرطان دهانه رحم گردند، سرطان گردن رحم دومین علت مرگ در اثر سرطان در بین زنان در دنیا می باشد البته می تواند باعث سرطان های کمتر شایع ناحیه وولو، واژن، آلت تناسلی مرد، و مقعد نیز گردد.

ویروسی از دسته DNA ویروس هاست و. این ویروس پوست و غشاهای مخاطی را آلوده می کند و عامل ایجاد زگیل ( Wart ) وبرخی از سرطانهای دستگاه تناسلی  می باشد. زگیل های تناسلی با ویروس پاپیلوم انسانی 1، 2، 6 ، 10، 11، 16، 18، 31، 32، 33و 34 ایجاد می شوند.  12نوعHPVکارسینوژن هستند:  HPV 16و18و31و33و35و39و45و51و52و56و58و59 . و 8 نوع آن احتمال کارسینوژن بودن دارند:26و53و66و67و68و70و73و82 .  HPV  اثر کارسینوژنیک خود را از طریق تلقیح ژنهای خود (E6, E7, E1, E2,E4) به داخل DNA سلول میزبان و در نتیجه تولید یک سری محصولات خاص اعمال میکند و در طول مدتی نه چندان کوتاه موجب کانسر میشود

 

 

ریسک ابتلا به CIN3 طی سه سال در ژنوتیپ های مختلف HPV متغییر بوده و به شرح زیر است:

HPV 16: امکان ابتلا 1 به 4

HPV 18: امکان ابتلا 1 به 9

Other HR (High Risk) HPV Genotypes: امکان ابتلا 1 به 19

اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند.مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد .

 

اپیدمیولوژی HPV

به غیر فعال شدن مقاوم بوده و می تواند بر روی اشیایی مثل سطوح میز، کف حمام و حوله باقی مانده و انتقال یابد. دوره نهفتگی برای زگیل های معمولی متغیر است، بین 1 تا 6 ماه.  محل های شایع درگیری عبارتند از: دستها، پوست اطراف ناخن، آرنج، زانوها، و سطح کف پاها و دستگاه تناسلی . پخش بدون علامت آن از بدن، ممکن است موجب افزایش انتقال شود.  20 میلیون آمریکایی و 630 میلیون نفر در جهان آلوده به HPV  هستندو 6/2 میلیون نفر  سالانه به این تعداد اضافه می شوند.

 

ویروس HPV بیشتر در مردان شایع است یا زنان؟

آلودگی در هر دو جنسی شایع است اما در مردان مشکلات جدی ایجاد نمی کند. اغلب مردان مبتلا به HPV  هرکز نشانه های بیماری خاص و مشکلات ناشی از HPV را نشان نمی دهد.  هیچ آزمایش HPV  مورد تائید سازمانهای بین المللی برای مردان وجود ندارد. HPVدر مردان باعث زگیل تناسلی و در موارد بسیار نادر سرطان ناحیه تناسلی می گردد. علاوه بر این گرفتن نمونه سلولی از مردان بسیار سخت است لذا ویروس به سختی در این گروه شناسایی میشود.

 

عفونت HPV از مسیرهای زیر منتقل می شود:

 • تماس مستقیم از خراش های پوستی مخاطی

 • تماس جنسی

 • نوزاد درحال عبور از کانال زایمان

 • به علت جویدن زگیل ها (عادت بچگی)

 

 

راه های انتقال HPV

 • ویروس جدیدی نیست ولی میزان بروز و محل تظاهرات محصول رفتارهای جنسی نوین است.

 • ویروسی که هر روز نه تنها منتقل که منتشر می شود، واژن، مقعد و ناحیه اوروفارنکس (قاعده زبان، پشت حلق، لوزه ها) از جمله نقاطی است که در بدن از خود نشانه ای به جا می گذارد.

 •  روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است.

 •  (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

 • اغلب طی تماس جنسی واژینال و مقعدی، منتقل می شود

 • همچنین از طریق تماس جنسی دهانی

 • اچ پی وی هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم جنس گرایان قابل انتقال است، حتی زمانی که طرف مقابل هیچ گونه علامتی ندارد و فقط ناقل است.

 • در محیط واژن به این دلیل که مخاط است ویروس خیلی راحت می تواند وارد پوست شود در حالی که یک زگیل پوستی باید خراشیده شود و اگر صدمه ندیده باشد به راحتی نمی تواند از طریق پوست وارد بدن شود

 • استفاده از کاندوم