دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

سرطان خون

| تعداد بازدید : 2126

سرطان مشکل اصلی سلامت در سراسر جهان است. این بیماری دومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه می باشد. سرطان های خون حدود ۸% کل سرطان های جمعیت انسانی را شامل و به عنوان پنجمین سرطان شایع در جهان شناخته می شوند. سرطان خون به علت تغییرات در پروتو آنکوژن­ها، ژن های سرکوبگر تومور و ژن­های میکرو  RNA  سلول­های بنیادی یا زاده های آنها ایجاد می شود. از عوامل محیطی تاثیر گذار می توان به تاثیر امواج الکترومغناطیسی، برخی آلودگی­های ویروسی و سیگار کشیدن  والدین اشاره  کرد که موجب  تغییرات ژنتیکی ثانویه شده و این تغییرات ثانویه، منجر به بروز سرطان خون می­شوند. خصوصیت بارز سرطان های خون تجمع سلول­های سفید بدخیم در خون و مغز استخوان و رشد خارج از کنترل سلول­های خونی است.

سرطان خون

انواع سرطان خون

 انواع عمده سرطان خون عبارتند از لوسمی لنفوییدی مزمن (CLL) ، لوسمی میلوییدی مزمن (CML) ، لوسمی میلوییدی حاد (AML) و لوسمی لنفوبلاستی حاد (ALL). تقسم بندی حاد و مزمن در این سرطان براساس فراوانی نسبی فرم های نابالغ سلولی ) بلاست ها( در خون محیطی و یا مغز استخوان می باشد. در نوع حاد سرطان خون، بیماری به صورت تهاجمی پیشروی می کند و سلول­ها به فرم نابالغ و تمایز نیافته هستند. در نوع مزمن سرطان خون، سرعت تهاجم بیماری کمتر است و اجازه­ی بلوغ به سلول ها داده می­شود.  بنابراین سلول­ها  نسبت به نوع حاد تمایز یافته تر می باشد و این سلول­ها برخی از عملکردهای طبیعیی خود را حفظ می کنند.

علایم  سرطان خون

علائم و نشانه های اولیه ممکن است شبیه آنفلوآنزا یا دیگر بیماری های رایج باشد. این علائم بصورت تب مداوم ،خستگی و ضعف همیشگی، دردهای استخوانی و مفاصل، خطر افزایش عفونت و یا بزرگ شدن غدد لنفاوی می باشد.

 

تشخیص سرطان خون

 در صورت بروز علایم ذکر شده انجام آزمایشات خونی و بررسی تعداد انواع مختلف سلول های خونی توصیه می شود. اگر نتایج آزمایشات غیر طبیعی بود، نمونه برداری از مغز استخوان انجام خواهد شد. این کار با وارد کردن سوزنی به استخوان و برداشتن مقدار کمی از مغز استخوان به منظور مطالعه در زیر میکروسکوپ، انجام می شود. همچنین آزمایش سیتوژنتیک (تغییرات ایجاد شده در کروموزوم‌ها) نیز انجام می­گیرد، بعد از تکمیل آزمایش­ها پزشک می­تواند نوع لوسمی را تشخیص و بهترین درمان را ارائه دهد.

 

درمان سرطان خون

درمان سرطان به طیف وسیعی از فاکتورهای منحصر به فرد بستگی دارد که شامل ویژگی­های مولکولی و پاتولوژیکی سرطان، جایگاه آن، وسعت بیماری و وضعیت سلامت بیمار می ­باشد. چندین نوع درمان مختلف برای سرطان وجود دارد که ممکن است به صورت منفرد و یا در ترکیب با دیگر درمان­ها و به صورت هم­ زمان یا به طور متوالی انجام شوند. این درمان­ها شامل جراحی،  رادیوتراپی و شیمی درمانی می­ باشد.

 

         Mirzaei, H.R., Gharagozloo, M., Rezaei, A., Soleimani, M., Kalantari, H., Mirzaei, H., Eghbali, M., Chamanara, M., and Tajadini, M. (2012). Mechanisms of Chemoresistance in Tumor-Derived Cancer Stem Cells. Journal of Isfahan Medical School 30, 1028-1046.

        Pui, C.-H., Relling, M.V., and Downing, J.R. (2004). Acute lymphoblastic leukemia. New England Journal of Medicine 350, 1535-1548.

         Abdul-Hamid, G. (2011). Classification of Acute Leukemia, (Available from: www.intechopen.com/books/acute-leukemia-the-scientist-s-perspectiveand-challenge/ classification-ofacute-leukemia: INTECH Open Access Publisher).

         Balatzenko, M.G.a.G. (2013). LEUKEMIA.

.Imbach, P. (2014). Acute lymphoblastic leukemia. In Pediatric Oncology. (Springer), pp. 5-205. 

 


نویسندگان

محبوبه محمدی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647