دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

کاربرد های تشخیصی مارکر های PAPP-A

| تعداد بازدید : 5243

مارکر  PAPP-A درتست های غربالگری زنان باردار استفاده می شود، امروزه مشخص شده است که از این مارکر در تشخیص سندروم کرونر حاد نیز می توان استفاده کرد.

کاربرد های تشخیصی مارکر های  PAPP-A

تشخیص سندروم کرونر حاد (Acute coronary syndrome = ACS) دربخش های اورژانس قلب وCCU بیمارستان‌ها، همیشه یک چالش بزرگ برای کلینیسین ها بوده است. علی رغم کامیابی تروپونین های قلبی به عنوان یک گلد استاندارد درتشخیص ACS ، جستجوی محققان برای یافتن بیومارکری که پیش از نکروز قابل تشخیص باشد؛ هنوز ادامه دارد. پژوهش های اخیرPAPP-A رابه عنوان یک بیومارکر نوظهور درگروه مارکرهای التهابی و پلاک های ناپایدار(unstable plaques) توصیه می کند.
پروتیئن PAPP-A یک متالوپروتئینازمتصل به زینک می باشد که درسه ماهه ی اول بارداری درسرم افزایش قابل ملاحظه ای دارد.درسال ۲۰۰۱ محققان برای اولین بار PAPP-A رابه عنوان یک مارکر قوی دربیماری شریان کرونری (Coronary artery disease) و ACS معرفی کردند.افزایش سطح PAPP-A در حضور پلاک های ناپایداربه نسبت پلاک های پایدار(stable plaques) بسیار بیشتر گزارش شده است .

بعد ترمطالعات متعددی نشان دادند که افزایش PAPP-A به طور کاملا مستقل قادرست اختلالات ایسکمیک قلبی را پیش بینی کند (predictor factor).PAPP-A دارای دوفرم است : فرم باند شده به MBP(Major Basic Protein) وفرم دیگر غیر باند شده به MBP و آزاد می باشد. فرم غیر باند شده به MBP به عنوان یک متالوپروتئیناز با پارگی (rupture) پلاک ها باعث ازبین رفتن آنها می گردد برخلاف کمپلکس  MBP-PAPP A که قادربه پارگی پلا ک ها نمی باشد. به طورکلی نقش دقیق PAPP-A و فیزیوپاتولوژی آن دراختلالات قلبی کاملا شناخته نشده است .این پروتئین قادربه فعال سازی IGF- I  می باشد که یک مدیاتور قوی درپروسه آترواسکلروزیس می باشد.درهرصورت تاکنون ثابت شده است که PAPP -A می تواند درپروسه ی پاره شدن پلاک های آتروم و ناپایدارسازی آنها به خوبی عمل کند و در نقش یک فاکتور پیش بینی کننده ی (predictor factor) مهم و موثر درتشخیص بیماران پرزنت شده در CCU با درد حاد سینه (acute chest pain) به کاررود.

 

⬅️حساسیت و ویژگی این بیومارکر نوظهور درمقایسه با گلد استانداردهای تشخیصی  ACS و CAD درجدول زیر بخوبی مشخص است :

 


نویسنده

دکتر علیرضا لطفی کیان (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی از دانشگاه علوم پزشکی ایران)

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

031-37134

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: [email protected] 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270