دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

دستگاه طیف سنج جرمی – کروماتوگرافی گازی(GC-MS)

| تعداد بازدید : 2651

در این روش ترکیبات موجود در نمونه‌های پیچیده توسط کروماتوگرافی گازی جداسازی و سپس توسط اسپکترومتر جرمی، شناسایی و اندازه‌گیری می‌شوند. طیف های جرمی حاصل از آنالیز همانند اثر انگشت می‌توانند بطور حساس و قابل اطمینان برای شناسایی ترکیبات آلی استفاده گردند. ترکیباتی که نسبتا فرار و پایدار حرارتی هستند به سادگی توسط این دستگاه قابل آنالیز می‌باشند.

دستگاه طیف سنج جرمی – کروماتوگرافی گازی(GC-MS)

GC-MS QP2020

دستگاه  GC-MS مدل QP2020 با استفاده از ابزارهای آنالیزی پیشرفته می تواند مقادیر بسیار کم ترکیبات آلی را شناسایی و اندازه‌گیری کند. با مقایسه طیف جرمی ترکیبات با طیف‌های مرجع نرم افزار، با اطمینان بسیار زیادی نمونه‌های مجهول شناسایی می گردند. از خصوصیات این دستگاه می توان به حساسیت و تکرارپذیری بالا، استفاده از نرم افزار با کاربری ساده، کتابخانه غنی طیف‌های جرمی مرجع و سیستم تزریق خودکار نمونه اشاره کرد.

از دستگاه GC MS در حوزه های مختلفی از جمله پزشکی و داروئی، تحقیقات زیست محیطی، آنالیز مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و اسانس‌ها، بررسی موارد جنایی و پزشکی قانونی، آزمایش مواد بیولوژیکی بدن و آفت کش ها، آنالیز هیدروکربن ها، عوامل شیمیایی، تحقیقات ژئوشیمی و کاربرد های صنعتی استفاده می شود که در ادامه به اختصار توضیح داده می شوند.

 

پزشکی و داروسازی

ده‌ها بیماری متابولیک ارثی وجود دارد که در حال حاضر در تست غربالگری نوزادان با استفاده از دستگاه GC-MS قابل تشخیص می باشند. دستگاه GC-MS می‌تواند ترکیباتی که موجب اختلالات متابولیکی و ژنتیکی می شوند را در غلظت های کم در ادرار، خون و سرم تشخیص دهد.

در صنایع داروسازی از دستگاه کروماتوگرافی گازی اسپکترومتر جرمی در بخش های تحقیقاتی، تولید، کنترل کیفیت و تضمین کیفیت دارو استفاده می شود. دستگاه GC-MS معمولاً برای تشخیص ناخالصی دارو های سنتزی جدید در شیمی دارویی و بیوتکنولوژی داروئی استفاده می شود.

 

جرم شناسی

از کاربرد های دستگاه کروماتوگرافی گازی اسپکترومتر جرمی در پزشکی قانونی و جرم شناسی می توان به آنالیز نمونه ‌های مشکوک، بررسی بقایای ناشی از آتش سوزی، تشخیص مواد انرژی زا در بدن ورزشکاران از طریق آزمایش ادرار و همچنین یافتن سموم و استروئید ها در نمونه های بیولوژیکی بدن مظنونین و قربانیان اشاره کرد.

 

تحقیقات محیط زیست

دستگاه GC-MS ابزاری کارآمد و مقرون به صرفه در ردیابی و اندازه گیری آلاینده های آلی موجود در محیط زیست مانند فنول ها و کلروفنول‌ها، هیدروکربن های آروماتیکی چند حلقه ای PAHs، بنزین بدون سرب، دیوکسین ها، دی بنزوفوران ها، آفت‌کش‌ها و علف کش‌ها در هوا، آب و خاک می باشد.

 

صنایع غذایی و نوشیدنی‌ها

مواد غذایی و نوشیدنی ها به طور طبیعی دارای ترکیبات آروماتیک و معطر هستند و یا اینکه طی فرآیند تولید، این ترکیبات در آن ها به وجود می آیند. امکان اندازه گیری مقدار دقیق این ترکیبات در مواد غذایی با GC-MS وجود دارد. علاوه بر آن این دستگاه به طور گسترده ای برای آنالیز استرها، اسید های چرب، الکل ها و آلدهید ها در موادغذایی استفاده می شود. برای تشخیص آلاینده های مواد غذایی، تشخیص تقلب در روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن استوخودوس و تعیین مقدار اسانس های افزودنی، منتول، عصاره ها، کره تری گلیسیرید و باقیمانده سموم کشاورزی استفاده می شود.

 

آنالیز مواد بیولوژیکی

از دستگاه GC-MS می توان برای آنالیز مایعات بیولوژیکی بدن مانند خون و ادرار در تشخیص مواد مخدر، باربیتورات ها، الکل ها و داروهای ضدتشنج، دارو های بیهوشی، آنتی هیستامین ها، دارو های آرام بخش و ضدصرع استفاده کرد. همچنین برای تشخیص آلودگی های خون، متابولیت‌ها در سرم، اندازه گیری اسید چرب، بررسی حضور استروئید آزاد استفاده کرد.

 

بررسی عوامل شیمیایی و امنیتی

از GC-MS می توان در شناسایی عوامل شیمیایی و تشخیص عوامل منفجره مانند سومان و سارین جهت پیش بینی خطر انفجار و افزایش امنیت اشاره کرد.

 

کاربرد های صنعتی

از کاربرد های دستگاه قدرتمند GC-MS در صنایع مختلف می توان آنالیز گاز های معدنی و آلی، حلال های معطر و آروماتیک، تشخیص ناخالصی هایی مانند استایرن، زایلن، دیول، گلایکول و ترکیبات آلرژیک در مواد آرایشی، آمینو الکل ها در آب، تعیین فرمیک اسید موجود در اسید استیک را نام برد.

 

آنالیز هیدروکربن‌ها در پتروشیمی

از دستگاه GC-MS  برای شناسایی طیف گسترده ای از مواد پتروشیمی، سوخت ها، مخلوط های هیدروکربنی مانند بنزین، نفت سفید، گازوئیل، انواع روغن موتور مانند بیودیزل، موم و روغن ترانس استفاده نمود.

علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد، از دستگاه GC-MS می توان در تحقیقات دانشگاهی با هدف شناسایی و آنالیز ترکیبات سنتزی جدید در علوم شیمی، پلیمر، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی استفاده کرد. همچنین در بخش انرژی و سوخت از کروماتوگرافی گازی اسپکترومتر جرمی برای آنالیز ترکیبات آروماتیک، سولفور، ناخالصی ها در پلی پروپیلن، گوگرد در متان، آنالیز گاز طبیعی،1 و 3 بوتادین، اتیلن، گازوئیل، بنزین بدون سرب و پلی اتیلن استفاده می شود.

 


نویسندگان

دکتر محمد سراجی ، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق پیام دادن به شماره های زیر در واتس آپ دریافت نمایید.

جهت دریافت جواب آزمایش های کلینیکال

09138183947 

جهت دریافت جواب آزمایش های PCR کرونا

09367313879

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647