دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

تشخیص و درمان سرطان سینه

| تعداد بازدید : 10387

سرطان پستان یا سرطان سینه (Breast cancer) به نوعی سرطان گفته می‌شود که از بافت پستان آغاز می‌شود.علائم سرطان سینه می‌تواند یک توده در سینه، تغییر در شکل سینه، گودی پوست، ترشح مایع از نوک سینه، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. 

تشخیص و درمان سرطان سینه

سرطان بزرگترین عامل مرگ انسان در سراسر جهان است، اما در سال 2016 پیشرفت چشمگیری در تشخیص ، درمان و حتی معالجه قطعی برخی از انواع سرطان ، حاصل شده است.در سال‌های اخیر بین 8500 تا 9000 نفر در سال به سرطان پستان مبتلا شده‌اند که رقم بالایی در کشور محسوب می‌شود، اما خبر خوب این است که 70 تا 80 درصد بهبود در 5 ساله اول این بیماری داریم و این رقم با دستاوردهای علمی ‌و با تشخیص زودرس به دست آمده است.

علائم و دلایل سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

در مراحل اولیه سرطان سینه ممکن است هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته باشید. توسط ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می توانید  تغییرات سینه خود را متوجه شوید.

معاینه سینه توسط خود فرد : این معاینه باید هر ماه توسط خود فرد انجام شود. با این معاینه، تغییرات یک ماه گذشته را می توانید در  سینه‌تان ببینید.به یاد داشته باشید، بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم می باشند و سرطانی نیستند و به خوبی با درمان مناسب بهبود می یابند.

اگر شما هر نشانه غیرطبیعی را در سینه خود مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع سرطان سینه شانس زندگی فرد را بیشتر می کند.در این معاینه، بافت سینه را از قسمت زیر نوک سینه و هاله اطراف سینه به سمت زیر بغل معاینه می کنید. هر ماه 15 دقیقه برای معاینه سینه خود وقت بگذارید.

نشانه‌ها و تشخیص سرطان سینه ، پیشگیری و درمان سرطان سینه

 در حال حاضر توصیه سازمانهای تحقیقاتی- بهداشتی بیانگر تشویق افراد به انجام معاینه فردی و یا عدم انجام آن نیست. اما اگر سن شما زیر 40 سال است هر سه سال یک بار و در صورتی که بالای 40 سال دارید هر ساله باید توسط پزشک معاینه شوید.
 بررسی رادیوگرافی سینه یا ماموگرافی را به صورت مرتب انجام دهید. ماموگرام می‌تواند سرطان سینه را 5-22 سال پیش از اینکه تبدیل به یک توده‌ی قابل لمس شود نشان دهد. اگرچه بر سر تناوب انجام ماموگرافی‌ها اختلاف نظر وجود دارد، اما بسیاری از متخصصان همچنان توصیه می‌کنند که زنان بالای 40 سال سالیانه یک بار ماموگرافی انجام دهند. محققان اختلال در برخی ژنها را در بروز سرطان سینه‌ی ارثی موثر می‌دانند و زنانی که سابقه‌ی فامیلی بروز بیماری را دارند باید مشاوره‌ی ژنتیکی داشته‌ باشند. 

شناسایی و تشخیص سرطان پستان مستلزم انجام ماموگرافی است که دردناک و ناخوشایند بوده و در صورت مشاهده تصویر مشکوک باید بیوپسی از نقاط مختلف انجام شود که باز هم درد و زحمت در پی دارد.

محققین روشی ابداع کردند که توسط آزمایش خون بتوان این بیماری برداشته و روشی ابداع کردند که توسط آزمایش خون بتوان این بیماری را تشخیص داد . در این روش بیومارکر های خاصی که توسط سلول های بدخیم پستان به درون خون وارد می شوند شناسایی می شوند . اگرچه تا عرضه این روش برای عموم چند سالی زمان نیاز داریم، می توان مطمئن بود که تشخیص سرطان پستان سریع تر ، ارزان تر و آسان تر خواهد شد.

درمان سرطان سینه

دانشمندان بریتانیایی مدعی‌اند که با تجویز دو دارو توانسته‌اند تومورهای ناشی از سرطان پستان را در برخی از بیماران در عرض ۱۱ روز بسیار کوچک یا به کلی محو کنند. این دو دارو، لاپاتینیب و تراستوزامب که به هرسپتین شهرت دارند. آنها پروتئینی به نام  اچ.ای.ار را هدف می‌گیرند. پروتئینی که در بسیاری از موارد سرطان پستان عامل رشد تومور شناخته می‌شوند.

دانشمندان بریتانیایی مدعی‌اند که با تجویز دو دارو توانسته‌اند تومورهای ناشی از سرطان پستان را در برخی از بیماران در عرض ۱۱ روز بسیار کوچک یا به کلی محو کنند.
به گفته این دانشمندان، این یافته جدید "غیرمنتظره" که در آخرین کنفرانس سرطان پستان اروپا مطرح شده است می‌تواند نویدبخش این باشد که شاید در آینده نزدیک زنان مبتلا به سرطان پستان از شیمی درمانی بی‌نیاز شوند.

با وجود این، پزشکانی که این یافته‌های جدید را در کنفرانس سرطان پستان اروپا ارایه کردند می‌گویند نتایج به دست آمده نه هدف آنها بوده و نه انتظار آن را داشته‌اند.
آنها فقط در پی این بوده‌اند که چه طور در فاصله کوتاه میان تشخیص تومور و آغاز درمان برای برداشتن تومور این دو دارو می‌توانند موثر واقع شوند. نتیجه آن بود که وقتی جراحان آماده برداشتن تومور شدند، در بعضی از بیماران اثری از تومور نیافتند.پروفسور جودیث بلیس، از موسسه تحقیقات سرطان لندن گفته اثربخشی (این داروها) 'فوق العاده' بوده است.
به گفته پروفسور بلیس: "آنچه که آشکار است در برخی از بیماران تومور کاملا از بین رفته است. این واقعا حیرت انگیز است و بسیار سریع روی می‌دهد."
به عقیده این محقق سرطان ممکن است استفاده از این دو دارو منجر به آن شود که در آینده برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان به شیمی درمانی نیازی نیابند.
این دو دارو، لاپاتینیب و تراستوزامب که به هرسپتین شهرت دارند پروتئینی اچ.ای.ار را هدف می‌گیرند. پروتئینی که در بسیاری از موارد سرطان پستان عامل رشد تومور شناخته می‌شوند.

 


نویسندگان

عاطفه یدالهی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون، نسرین شهیدی

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:       7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: [email protected] 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

(تست خون و کرونا)   09138183947  

 (تست کرونا)           09367313879 

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

 از ٧:٣٠ تا ١٥:٣٠ (خانم امیرخانی)      09135945937  

از ١٥:٣٠ تا ٢٢ (آقای مهندس عزیزی)    09131689270