دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی نمونه های خوش خیم خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

ایا می توان از سرطان پیشگیری کرد؟

| تعداد بازدید : 3412

سرطان بیماری است که در آن سلول‌های بدن به طور غیر عادی تقسیم و تکثیر می‌شوند و تومور بدخیمی را ایجاد می کنند. سلول‌های سرطانی از سازوکارهای عادی تقسیم و رشد سلول‌ها تبعیت نمی کنند.علت دقیق این پدیده نامشخص است ولی احتمال دارد عوامل ژنتیکی  و همچنین عوامل بیرونی موثر باشد .

ایا می توان از سرطان پیشگیری کرد؟

احتمال بروز سرطان در سنین مختلف وجود دارد ولی  بروز سرطان با افزایش سن زیاد می‌شود، سرطان باعث 13٪ مرگ‌ها است. . در سال 2008 تخمین زده شده است که در سراسر دنیا حدود 7/12 میلیون نفر مبتلا به سرطان هستند و 6/7 میلیون مرگ به علت سرطان ایجاد شده است. این در حالی است که بسیاری از مدارک نشان می دهد که حدود نیمی(50%) از سرطان ها قابل پیشگیری هستند. شایع ترین سرطان ها در کشور های توسعه یافته شامل سرطان پستان ،پروستات، ریه و روده بزرگ  است. 
-عوامل خطر زیادی برای ابتلا به سرطان تعیین شده است به طوری که مصرف تنباکو ، اضافه وزن و چاقی ، تغذیه ناکافی و فقر ، عدم فعالیت و تحرک ،مسئول اکثر سرطان ها در آمریکا می باشد. 
- در مطالعه ای ریسک فاکتور هایی که مسئول 35% کل مرگ های جهانی ناشی از سرطان هستند معرفی شد که شامل موارد زیر است: استعمال دخانیات ، مصرف الکل ، مصرف کم میوه و سبزیجات ، اضافه وزن ، عدم فعالیت، ، فعالیت جنسی غیر ایمن ، آلودگی هوای شهرها ، استفاده از سوخت های جامد و تزریقات آلوده در مراکز مراقبت های بهداشتی.

مصرف تنباکو

عدم استفاده از توتون و تنباکو موثرترین راه پیشگیری از سرطان است . توتون و تنباکو مسئول 21% از کل مرگ های ناشی از سرطانها در کل دنیا است. تقریبا نیمی از افراد سیگاری به علت یکی از بیماریهای مرتبط با توتون فوت می کنند .استفاده از توتون و تنباکو قوی ترین عامل مستعد کننده برای سرطان ریه است که احتمال ابتلا به سرطان ریه را 10 برابر زیاد می کند.  (تنباکو عامل 90%مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه می باشد).

در معرض بیش از حد آفتاب

هر ساله در دنیا حدود یک میلیون مورد سرطان پوست ( شامل کارسینومای سلول های قاعده ای و سلول های سنگفرشی پوست )شناسایی می شودکه یکی از عوامل آن پرتوهای فرابنفش خورشیدی می باشد بنابراین همه افراد باید زمانی را که در معرض نور خورشید قرار می گیرند کاهش دهند به خصوص بین ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهراستفاده از کلاه ، عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب در جلوگیری از آثار مخرب پرتوهای فرابنفش خورشید تاثیر زیادی دارد.


فعالیت بدنی

کاهش فعالیت بدنی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. باور بر این است که زندگی بی تحرک در عامل حدود با 5% تمامی مرگ و میر های ناشی از سرطان است.  

اضافه وزن 
 اضافه وزن و چاقی احتمال ابتلا به انواع مختلف سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ ، پستان ، آندومتر، کلیه و مری را افزایش می دهد . ( تخمین زده شده است که چاقی در ارتباط با 20%تمام سرطان ها است(.
 
 
  رژیم غـذایـی                    
 فاکتور های تغذیه ای متعددی از جمله چربی رژیم غذایی ، گوشت قرمز ، میوه و سبزیجات ، لبنیات ، فیبر و ... با بروز سرطان ها ارتباط دارند.دریافت کالری بیش از حد از منابع غذایی مختلف باعث افزایش وزن  و افزایش ریسک سرطان های مختلف می شود. مطالعات مختلف نشان داده اند ارتباط مثبتی بین مصرف چربی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان وجود دارد. مصرف زیاد انواع مختلف گوشت قرمز هم در زنان و هم در مردان ریسک سرطان روده بزرگ (کولورکتال) را زیاد می کند.
 
در تعداد زیادی از مطالعات نشان داده شده که مصرف مقادیر زیاد میوه و سبزیجات باعث کاهش چشمگیر ابتلا به سرطان شده است.مثلا ابتلا به سرطان پروستات با افزایش مصرف گوجه و محصولات آن مثل سس گوجه فرنگی کاهش می یابد . ارتباط معکوسی بین مصرف فیبر(موجود در سبزیجات) و ابتلا به سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال) وجود دارد. مصرف زیاد سویا در زنان آسیایی ابتلا به سرطان پستان  را کاهش می دهد.


  مصرف ویتامین  D
مصرف کلسیم (مصرفلبنیات) باعث کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان در خانم ها می شود. به عنوان مثال مصرف شیر کم چرب توسط خانم ها باعث محافظت در برابر سرطان پستان می شود.(مصرف بسیار زیاد کلسیم در آقایان احتمال سرطان پروستات را افزایش می دهد).اثبات شده که مصرف ویتامین D می تواند میزان سرطان را کاهش دهد.  ویتامین D از جمله ویتامین هایی است که مصرف آن برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ پیشنهاد می شود. میزان مناسب این ویتامین در خون باعث کاهش ریسک ابتلاء به تمام انواع سرطان ها در مردان می شود.


  دیـابـت

مطالعات، حاکی از افزایش میزان سرطان در بیماران دیابتی است به طوری که در بیماران مبتلا به دیابت (خصوصا دیابت نوع دو) ریسک ابتلا به سرطان های کبد ، پانکراس و آندومتر دو برابر یا بیشتر است ؛ همچنین در این افراد ریسک سرطان های کولون ، سینه و مثانه نسبت به افراد سالم کمی بیشتر است.

الکـل                  
   مصرف الکل ریسک ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان کولون ، سینه ، مری ، دهان و حلق را افزایش می دهد .(تخمین زده می شود 6/3% از سرطان ها در ارتباط با مصرف مزمن الکل می باشد(.

 عـفونـت هـا 
   عفونت ها عامل 17% از تمام انواع سرطان ها می باشد.مثلا باکتری هلیکوباکتر پیلوری (عامل زخم معده و زخم اثنی عشر) باعث سرطان معده و لنفوما می شود. بسیاری از ویروس ها مانند ویروس هپاتیت ،  HPV و... می توانند عامل سرطان ها باشند.


 داروهــا

  بعضی داروها مثل آسپیرین و سایر دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی ریسک  ابتلا به سرطان روده بزرگ (و احتمالا سایر سرطان ها) را کاهش می دهد. همچنین داروی متفورمین (ضد دیابت) بروز سرطان ها را در بیماران دیابتی  کاهش می دهد
 


نویسنده

واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 8 شب

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس:7-36631906- 031    2 -36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021

[email protected]

کد پستی : 76351-81647