دسته بندی مطالب

غربالگری سلامت جنین غربالگری سلامت نوزادان غربالگری و پیشگیری از سرطان خدمات تشخیص پزشکی و بالینی خدمات ایمونولوژی و ایمونوفلورسانس خدمات پاتولوژی و سیتو پاتولوژی آموزش های همگانی و تخصصی همکاران و متخصصین آزمایشگاهی

روش پاپ اسمیر استاندارد Thin Prep

| تعداد بازدید : 28141

سرطان سرویکس (دهانه رحم) یکی از شایعترین سرطانهای زنان است . شیوع این سرطان در کشورهای  پیشرفته نسبت به گذشته کاهش یافته است ولی هنوز در کشورهای درحال توسعه ، شیوع زیادی دارد. خوشبختانه اگر بیماری درمراحل اولیه تشخیص داده شود تا حدود زیادی قابل درمان است. در حالیکه تأخیر در تشخیص باعث از دست رفتن جان یک سوم بیماران می شود.

 

روش پاپ اسمیر استاندارد Thin Prep

 روش شناسایی سرطان سرویکس در مراحل اولیه 

 تست پاپ ، یک تست غربالگری پیشگیرانه است . دربرخی موارد تغییرات سلولی ایجاد شده در دهانه رحم هیچگونه علایم یا دردی ایجاد نمی کند .اما با تست می توان سلولهایی را که ممکن است در آینده به سلولهای سرطانی تبدیل شوند، شناسایی و درمان کرد. تست پاپ تنها دلیل کاهش موارد سرطان سرویکس می باشد که باعث کاهش هفتاد درصدی مرگ و میر زنان در آمریکا طی 50 سال اول شد.

 چه کسانی باید تست پاپ انجام دهند؟

همه زنانیکه فعالیت جنسی را شروع کرده اند، حتی اگر درحال حاضر از لحاظ جنسی فعال نیستند،باید این آزمایش را انجام دهند. پیشنهاد می شود به مدت 3سال متوالی هر سال آزمایش پاپ انجام شودو در صورت طبیعی بودن نتیجه ، از آن پس تست هر 3 سال تکرار شود. در مورد خانم های یائسه نیز انجام سالانه تست توصیه می شود.

در افرادیکه رحم با جراحی از بدن خارج شده نیز بسته به نوع عمل جراحی و توصیه پزشک ، انجام تست ضروری می باشد.

انواع مختلف تست پاپ : (1 تست پاپ اسمیر                  (2تست پاپ تین پرپ

پاپ اسمیر بعنوان اولین روش غربالگری سرطان سرویکس در قرن گذشته مورد استفاده قرار گرفت. دراین روش پزشک / ماما هنگام معاینه زنان ، با وسیله مخصوص مقداری از سلولهای دهانه رحم را جمع آوری کرده و آنها را روی لام شیشه ای پخش می کند . سپس نمونه را برای بررسی به آزمایشگاه می فرستند.

روش انجام تست پاپ

  در روش پاپ اسمیر سنتی تمام سلولهای جمع آوری شده، روی لام منتقل نمی شوند وبیش از 80% آنها به همراه وسیله نمونه گیری دور انداخته می شوند.

در نتیجه لامی که نهایتاً زیر میکروسکوپ بررسی می شود، نمایانگر واقعی شرایط سلولهای دهانه رحم نمی باشد و در عین حال بدلیل وجود خون و موکوس روی آن، سلولها به وضوح قابل مشاهده نیستند.به همین دلیل محققان درصد یافتن روشی برای حل این مشکل برآمدندو در سال 1996 میلادی تست پاپ تین پرپ را معرفی کردند. امروزه بیش از 78% موارد تست پاپ در امریکا به این روش انجام می شود.در این تکنیک 100%  سلولهای جداشده ازسرویکس، درون محلولهای جداشده از سرویکس ، درون محلول نگهدارنده منتقل می شوند و در آزمایشگاه به وسیله دستگاه پیشرفته مخصوصی ، پس از جداسازی خون ، موکوس و لایه نازکی از سلولهای روی لام منتقل می شود.

وضوح تصویر میکروسکوپی نهایی به خوبی نمایانگر تفاوت این دو روش می باشد یکی دیگر از محدودیت های پاپ اسمیر ، وجود 40% - 20% گزارش منفی کاذب می باشد.

به این معنی که نتیجه تست طبیعی گزارش می شود در حالیکه سلولهای پیش سرطانی وجود دارندکه در صورت عدم تشخیص به موقع آن ها، در آینده نیاز به مداخلات درمانی پرهزینه تری خواهدبود.

در سالهای اخیر نسبت آدنوکارسینوما( سرطان سلولهای غده ای  دهانه رحم ) به سرطان سلولهای استوانه ای، بویژه در زنان 2 برابر شده است . دیگر ویژگی تست تین پرپ این است که در تشخیص تغییرات این نوع سلولها ،بسیار دقیق تر از پاپ اسمیر است .

انجام تست تشخیصی عفونت تناسلی با کلامید یا تراکوماتیس و نایسریاگنوره که از بیماریهای آمیزشی شایع در زنان سنین باروری است ، روی ویال تین پرپ قابل اجرا است .

 این قابلیت ، نیاز به نمونه گیری مجدد را مرتفع می سازد.

 

 

 HPV  و سرطان سرویکس

ویروس پاپیلومای انسانی گروهی از بیش از 100نوع ویروس می باشند که از طریق جنسی و تماس پوست با پوست منتقل می شوند. اکثر زنانیکه از لحاظ جنسی فعال هستند ، در معرض آلودگی با این ویروس قرار دارند. بعضی از انواع پر خطر این ویروس ها ممک ات باعث ایجاد سرطان سرویکس شوند.

اگر چه امروزه واکسن HPV  در دنیا در دسترس است ، اما این واکسن در مقابل 2 نوع ویروس که مسئول 70% موارد سرطان هستند، محافظت ایجاد میکند. متخصصان زنان و مامایی امریکا ، توصیه می کنند که بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون، غربالگری دوره ای سرویکس انجام شود.

در سال 1997 FDA انجام تست  HPV روی نمونه جمع آوری شده  از طریق تست پاپ تین پرپ را تایید کرد. به این ترتیب ، در صورت وجود سلولهای غیر طبیعی در اسلاید، پاتولوژیست نمونه را از نظر ویروس HPV هم بررسی

 می کند و به این ترتیب در وقت بیمارصرفه جویی می شود.در حال حاضر بهترین و کارآمدترین روش غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دوره ای آزمایش جدید همزمان (Co-Testin) یعنی انجام همزمان پاپ اسمیر cobas Hpv, ThinPrep   می باشد

 در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه پاپ تین پرپ چه باید کرد؟

نتیجه غیر طبیعی تست پاپ لزوما به معنی مشکل جدی و سرطان نیست . اکثر موارد تغییرات سلولی در اثر التهاب عفونت سرویکس یا واژن اتفاق می افتند و قابل درمان هستند . حتما از پزشک مامای خود بخواهید نتیجه تست را برای شما تفسیر کند و در خصوص اقدامات مناسب بعدی توضیح دهد.

نکته : مرگ های ناشی از سرطان سرویکس به دو دلیل رخ می دهند.

  • عدم تشخیص به موقع سرطان که منجر به از دست رفتن جان یک سوم بیماران می شود.

  • موارد منفی کاذب (پاپ اسمیر سنتی با 20 تا 40 درصر موارد منفی کاذب همراه است در حالی که دوسوم موارد منفی کاذب مربوط به خطاهای نمونه گیری و آماده سازی اسلاید در روش تین پرپ حذف می شوند.)


نویسندگان

دکتر محمدرضا عزیزی (دکتری علوم آزمایشگاهی بالینی)، عاطفه یدالهی، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

ساعت کار: از 05:30 صبح الی 12 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 6:30 صبح الی 10 شب

آدرس: اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، خیابان شیخ مفید غربی

شماره تماس:  7-36631906- 031            2 -36633621 - 031

031-37134

شماره فکس: 89784728- 021                        کد پستی : 76351-81647
ایمیل: [email protected] 

 

جوابدهی

شماره واتس آپ برای دریافت جواب آزمایش :   

   09138183947  

 

نمونه گیری در منزل

برای هماهنگی جهت نمونه گیری در محل مورد نظر خود با شماره های زیر در ساعت مشخص تماس حاصل فرمایید:

آقای مهندس عزیزی    09131689270